ליאת ברעוז

פסיכותרפיסטית, טיפול ויעוץ פסיכולוגיטלפון:054-4584334

fb-icon

שאלה: מהו ההבדל בין טיפול אישי לאימון אישי?

תשובה: טיפול אישי מתמקד במטופל באופן רחב היקף תוך כדי התייחסות למערכות היחסים שלו, עולמו הפנימי, ארועים משפיעים מהעבר ומההווה, דפוסי רגש ,חשיבה והתנהגות שתוקעים או שמקדמים ועוד.

אימון מתמקד בהווה של המטופל בלבד תוך כדי הצבת יעד מאד ברור לשינוי.

בטיפול אישי אין מדדים מוגדרים ומדידים להצלחה. ההצלחה היא קודם כל שפור במצבו הרגשי של המטופל כאשר המטופל הוא זה שמגדיר בהמשך האם רוצה גם שינוי כלשהו במציאות, מה הוא רוצה לשנות, ומהו הקצב המתאים לו.

אימון, לעומת זאת, מגדיר בדיוק מהו השינוי המבוקש (בדרך כלל מדובר בתחום ספיציפי וממוקד), מגדירים כיצד מגיעים לשינוי, וכיצד מודדים את קצב ההתקדמות משבוע לשבוע (למשל על ידי משימות שונות לבצוע).

בטיפול אישי מטפלים במגוון מצבים נפשיים או הפרעות נפשיות כמו: חרדה, דכאון, בעיות בדימוי עצמי או דימוי גוףף פוסט טראומה, משבר, הפרעות אכילה ועוד בעוד שאימון אינו מטפל בבעיות אלו.

הנחה שגויה בקרב לא מעט מטופלים היא שטיפול מתמקד בהכרח בעבר, בהסטוריה ובתובנות בעוד אימון מתמקד בהווה ובתוצאות. ההנחה היא שגויה משום ש:

ראשית, טיפול טוב אינו טיפול תובנתי בלבד. תובנות הינן הכרחיות אולם לא מספקות. טיפול טוב יוצר אפשרות לתובנות יחד עם שינוי במציאות חייו של המטופל בין אם בתוך עולמו הרגשי ובין אם במציאות.

שנית, בטיפול מתייחסים לעבר ולהווה בו זמנית ועל פי הנושאים שאותם מביא המטופל למשל : תוך כדי חיבור בין דפוסים או קונפליקטים שנוצרו בעבר לבין שחזורם בהווה.

שאלות ותשובות >>